Světový den polibku

Polibek, dnes už běžný akt, kterým se dá vyjádřit mnoho lidských citů od lásky, štěstí, přátelství až po vzájemnou náklonnost. Stejně ale jako každá jiná věc či činnost na planetě Zemi, tak i polibek musel nějak vzniknout a být definován.

Světový den polibku
Děje se 03. 07. 2020

Možná vás překvapuje, proč se na našem blogu věnujeme právě tomuhle tématu, ale věřte, že právě dnes slavíme Světový den polibku. Ten připadá na stejný den jako Mezinárodní den objetí a zároveň je druhým svátkem všech zamilovaných, hned po Valentýnu.

Polibek má mnoho pozitivních vplyvů na naše tělo a je pro nás zdravotně důležitý, neboť napomáhá ke snižování stresu, a říká se, že při líbání se dokonce spalují kalorie, snižuje krevní tlak, a navíc, jako takový malý bonus, je i velmi příjemné.

Pojďme se ale podívat do historie, protože zde máme hned dva různé pohledy na to, jak polibek přesně vznikl. Podle Sigmunda Freuda a jeho následovníků má líbání přímou souvislost s pocity, které prožíváme jako kojenci při sání mléka. Naproti tomu stojí německá vědkyně Ingelore Ebbefedová, která tvrdí, že se líbání vyvinulo ze vzájemného očichávání zvířat. Když se předchůdce člověka naučil vzpřímenému postoji a obrátil svou pozornost k horním partiím těla.

Ať už chcete věřit kterékoli teorii, tak faktem zůstává, že typů a podob polibku je obrovské množství. Například svatební polibek, který je brán jako nedílnou součástí svatebního obřadu nebo naopak polibek smrti, který má své základy v legendách a pohádkách.

V názvech filmů se slovo polibek taktéž vyskytovalo nespočetněkrát. Co se týče těch nejslavnějších, tak druhá část série Kmotr, nesla název Polibek smrti. Známý je také Francouzský polibek či Vrahův polibek.

I přes to všechno si tuhle aktivitu spojujeme především s vyznáním lásky a přátelství. Nezapomeňte proto dnes někoho políbit.