Jak správně fotit mobilním telefonem?

Dnešní mobilní telefony jsou vybaveny fotoaparátem, jehož kvalita fotek je mnohdy srovnatelná s tou ze zrcadlovek. Profesionální fotograf by nám tuhle větu asi úplně neuznal, faktem ale zůstává, že pokud vedle sebe vystavíte fotky z mobilu a zrcadlovky, tak laik rozdíl nepozná.

Jak správně fotit mobilním telefonem?
Trendy 17. 08. 2020

Samozřejmě pro pořízení tak kvalitní fotografie, nestačí jen mačkat spoušť na displeji, ale je nutné si v zařízení umět dobře nastavit parametry focení. Běžné fotoaparáty mají oproti mobilním telefonům jednu podstatnou výhodu, a ta se jmenuje „větší senzor“. Proto u mobilů nemůžeme pracovat s takovou hloubkou ostrosti jako u profesionálních přístrojů, a také hrozí větší šum. O to více je potřeba se věnovat zpracování fotek v kvalitním editačním programu.

Jedna ze základních  věcí u fotografování je správné držení přístroje. Ideální je telefon uchopit do obou rukou a netlačit lokty od sebe, ale naopak  držet je pokrčené. Předejdeme tak třesu a rozmazání snímku, úplně ideální je, pokud máte možnost lokty o něco zapřít. V případě, že má váš telefon tlačítko na fotografování, tak používáte to, nikoli displej. Úchop telefonu je pak stabilnější a nehrozí „roztřepení“ kamery.

Kompozice

Základní postoj tedy máme, a nyní je třeba zvolit vhodnou kompozici. Pro úplné začátečníky vysvětlíme, že obrazová kompozice je rozložení obrazu, respektive objektů, které na fotce budete mít.

Pro nejvhodnější umístění hlavního motivu se používá takzvaný zlatý řez. Pomoci nám k tomu mohu čáry, které si lze v nastavení zapnout. Objekt je pak třeba umístit do průsečíků dvou čar, které vzniknou na displeji v rámci zmíněné funkcionality. Poměr plochy na výsledné fotce, musí tak být rozdělen na třetiny, kdy část bude hlavní motiv, část okolí a pak ten „zbytek“.

Ruční nastavení

Většina dnešní telefonů má v nastavení fotoaparátu takzvaný manuální režim, kde si parametry nastavujete vy osobně. Dobré je si s nimi zkusit pohrát a vyzkoušet si, jaký vliv mají na výslední charakter fotografie. Jedním z takových netypičtějších parametrů je ISO, který spolu s časem a clonou definuje hodnotu citlivosti při pořízení snímku.. Pokud chceme čipu říct, aby se choval citlivěji, tak nastavíme větší ISO, což nám ale zvětší šum na fotografii. Je tedy dobré experimentovat za různých světelných podmínek.

Naopak, pokud budete mít snímky rozmazané, tak pravděpodobně půjde o špatně nastavený čas. Jiný budete potřebovat pro fotografování rychlého pohybu a jiné na portrét.

Ukládejte snímky do RAWu

RAW je formát, ve které vám přístroj pořídí fotografii.  Ten je však vhodné/nezbytné následně editovat v grafických  programech. Fotografie sice zaberou více místa v telefonu, ale za to se dá s nimi lépe operovat a upravovat. Pokud to s focením myslíte vážně, bylo by dobré zvážit i tuto možnost, ačkoli zabere hodně místa v telefonu.

Úprava fotografií

Samotná úprava pořízené fotografie je také důležitá.. Správné nastavení světelnosti, stínů, barevnosti ale i dalších atributů pak rozhoduje o kvalitě fotografie. Pokud budete své snímky upravovat na telefonu, tak určitě doporučujeme aplikaci Lightroom (dostupná pro iOS i Android), která má mnoho variant nastavení již v základním balíčku a není si třeba připlácet za premium balíček. Pro editaci na počítači lze pak využít oblíbený Photoshop či Zoner.